Blogg

Fra SKAP til NTNU og jobb

Etter et år på teknologilinjen på SKAP skoleåret 2019-20, flyttet Haakon Tveiten til Trondheim for å studere på NTNU. Han mener at året på SKAP gav han et forsprang på ingeniørstudiet. Her forteller han om tiden på SKAP, hva han har studert og hva han jobber med i dag.

Jeg koste meg veldig i tiden på SKAP. Jeg var akkurat ferdig med videregående og kjente jeg trengte et år hvor jeg kunne dyrke interessene mine uten å ha noe press på at det vil påvirke fremtidsmulighetene mine.

Jeg fikk både nære venner jeg fortsatt har daglig kontakt med, og andre jeg møter jevnlig til hyggelige sammenkomster gjennom året. Jeg lærte også mye om samarbeid, siden man på folkehøyskole møter og jobber med mennesker med veldig ulike bakgrunner og personligheter enn deg selv.  

Jeg har gått på et studie som nå heter "Maskin og energiteknologi" på NTNU, bedre kjent som Sivilingeniør Maskin (da jeg søkte het det "Produktutvikling og produksjon"). Det er et studie som kombinerer mange ingeniørdisipliner (matte, fysikk, 3d-modellering, programmering m.m.). Mye av det jeg lærte på SKAP fikk jeg god bruk for i studiet, og det ga meg et lite forsprang sammenlignet med mange som startet fra scratch.

Til slutt skrev jeg en masteroppgave om KI/ Maskinlæring i produksjonsplanlegging for et firma som heter Brunvoll. Jeg jobber nå i et firma som heter CLEVR i Sandvika like utenfor Oslo. Vi er en IT-bedrift som jobber med å implementere og konfigurere et software utviklet av Siemens. Arbeidshverdagen min er veldig variert, da vi er i konsulentbransjen, så hvilken kunde og hva jeg jobber med kan variere fra dag til dag.  

 

Skap din fremtid.

Det er her den starter.

Er du klar for å utfordre deg selv, slippe løs kreativiteten og bli en del av et unikt fellesskap? På SKAP får du et år fullt av prosjekter, opplevelser og venner for livet – samtidig som du bygger erfaring og portefølje for veien videre.

Søk skoleplass

Smilende mann og kvinne med hørselsvern som holder verktøy mot kameraet, en skrutrekker og en hammer.